Finał projektu „Matematyka na zielono” w naszej Bibliotece

Utworzono dnia 30.08.2023

Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „Matematyka na zielono”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją mBanku.

Projekt miał na celu:

- wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w ramach pozaszkolnej edukacji nieformalnej i szkolnych zajęć pozalekcyjnych,

- popularyzowanie nowoczesnych form edukacji STEAM w bibliotekach publicznych, pedagogicznych i szkolnych,

- zachęcanie do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu i do refleksji nad zmianami klimatu,

- realizację wydarzeń dla dzieci i młodzieży w bibliotekach.
W ramach realizacji projektu Gminna Biblioteka Publiczna w Dębem Wielkim zaprosiła dzieci do udziału w cyklu tematycznych warsztatów, które odbywały się podczas letnich wakacji.

W trakcie spotkania zatytułowanego „Nowe życie odpadów” przeprowadziliśmy prawdziwą burzę mózgów na temat ekologii i wyzwań z nią związanych. Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, o wpływie naszych nawyków i stylu życia na otoczenie oraz obejrzeliśmy przygotowaną prezentację. Dzieci poznały m.in. termin upcykling i wspólnie wymyślaliśmy, w jaki sposób można wykorzystać różne odpady, aby nadać im nową, ciekawą i pożyteczną formę. Uczestnicy swoje pomysły wprowadzili w czyn - ze starych książek oraz papierowych rolek wykonali ozdoby. Wszyscy tak mocno zaangażowali się w działania, że powstały również rysunki o segregowaniu śmieci i oszczędzaniu energii.

W królestwie kartonu” – taki motyw przewodni przyświecał uczestnikom kolejnego spotkania. Podczas zajęć rozmawialiśmy o matematyce, która jest obecna praktycznie we wszystkich obszarach naszego życia. Dzieci mogły sprawdzić jak ważny jest jednolity system miar. Wspólnie mierzyliśmy długość odrysowanej sylwetki wykorzystując m.in. miarkę budowlaną, centymetr krawiecki, linijkę oraz … stopy uczestników. Omawialiśmy kwestie związane z wytwarzaniem odpadów i zastanawialiśmy się, w jaki sposób każdy z nas może pomóc naszej planecie poprzez zmianę swoich nawyków. Później chłopcy przystąpili do bardzo ważnego zadania - budowy ekologicznego samochodu z kartonu. Efekt działań był imponujący - powstała fantastyczna eko-terenówka.

Następne spotkanie odbyło się pod hasłem „Z ekologią za pan brat”. Wspólnie z dziećmi rozmawialiśmy o stanie środowiska naturalnego. Dużo uwagi poświęciliśmy powszechnej obecności plastiku w naszym otoczeniu i zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby ograniczyć jego zużycie. Liczyliśmy ile foliowych torebek trafi na wysypiska, jeżeli każdy z nas zużyje tylko jedną dziennie i jak te ilości rosną, jeżeli weźmiemy pod uwagę pojedynczą rodzinę, naszą gminę czy całą Polskę. Uczestnicy wykazali się znajomością zagadnień związanych z ochroną środowiska i przedstawili pomysły, jak ograniczyć używanie tworzyw sztucznych. Poruszyliśmy także temat obecności matematyki w naszym codziennym życiu. Oczywiście nie obyło się bez tworzenia prac plastycznych – dzieci wykonały eko-ludki z kartonu.

Nauka przez zabawę – takie założenie przyświecało wszystkim spotkaniom. Podczas warsztatów dzieci miały się dobrze bawić i jednocześnie rozwijać wiedzę na temat matematyki i ekologii. Biorąc pod uwagę uśmiechy na dziecięcych buziach, możemy zakładać, że cel został osiągnięty. Mamy również nadzieję, że najmłodsi wykorzystają zdobytą wiedzę w praktyce. Pamiętajmy - dzięki małym zmianom w codziennym życiu każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Dziękujemy za udział w spotkaniach, entuzjazm i kreatywność.

Projekt "matematyka na zielono"

 

Utworzono: 30.08.2023